Polipropilen


Polipropilen

 
PP esaslı plastik atıklar, ayrıştırıldıktan sonra temizlenerek 16-20 mm'lik küçük parçalar haline getirilir ve eritilerek extruder makinesinden geçirilerek granül haline getirilir.

POLİPROPİLEN
Poliprobilen, ham petrol türevlerinden olan Naphta maddesinden elde edilen propilen moleküllerinin polimerizasyonu (moleküllerin uç uca eklenerek büyük moleküllerin elde edilmesi işlemi) ile elde edilen natural beyaz renkli bir malzemedir.

Termoplastik bir polimer olan Polipropilen ile deterjan kutularının kapakları, margarin kapları, tekstil ve yiyecek paketlemesi gibi Ambalaj malzemeleri üretilir. Ayrıca dayanıklı olması ve geri dönüştürülebilirliği nedeniyle otomotiv sektöründe de önemli bir kullanım alanı bulmaktadır.

Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir, düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi Elektrik Yalıtımı sağlar, kimyasal direnci iyidir ve tüm termoplastik işleme süreçlerine uygundur. Polipropilenin, erime Sıcaklığı 160 santigrat derece civarındadır.

Buna karşın UV ışını dayanımı azdır, yüksek termal genleşme gösterir, boya ve kaplaması zordur, dış hava şartlarına dayanımı azdır, oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, Klor içeren solventler ile etkileşime girer.

Üretiminde ortalama %97 oranında ham petrolden elde edilen türevler kullanıldığı için, bulunabilirliği ve fiyat durumu dünya ham petrol rezervleri ve fiyatları ile doğrudan bağlıdır; Bu da petrol bittiğinde polipropilenin de biteceği anlamına gelmektedir.
Geri dönüştürülmüş PP'den sentetik halı tabanı, çeşitli Plastik banyo mutfak ve kırtasiye malzemeleri üretilir.