Polietilen

Polietilen


Polietilen Kullanım Alanları

 
PE esaslı Plastik atıklar ayrıştırıldıktan sonra temizlenerek 16-20 mm'lik küçük parçalar haline getirildikten sonra eritilerek extruder makinesinden geçirilir ve granül haline getirilir.

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastiktir. İsmini monomer haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilir.

Özellikleri tiplere göre değişiklik gösterse de; dış ortam koşulları ve neme karşı iyi direnç, esneklik, zayıf mekaniksel kuvvet ve üstün kimyasal direnç genel özellikleri olarak sayılabilir. Evlerimizde en çok kullandığımız plastik türüdür. Çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri, motor yağı şişeleri, çöp torbaları, plastik kaplar, plastik kutular, mutfak eşyaları, kaplamalar, boru ve tüp, oyuncak, kablolarda yalıtkan tabakalar, paketleme ve ambalaj filmi gibi çok yaygın bir kullanım alanı olup düşük maliyetlidir.

Mekanik özellikleri; moleküler ağırlığı, kristal yapısı ve dallanma tipine bağlıdır. Polietilen yoğunluk ve kimyasal özellikleri baz alınarak çeşitli kategorilerde sınıflanır:

UHMWPE  (ultra yüksek moleküler ağırlıklı PE)
HDPE         (yüksek yoğunluklu PE)
HDXLPE    (yüksek yoğunluklu çapraz bağlı PE)
PEX            (çapraz bağlı PE)
MDPE        (orta yoğunluklu PE))
LDPE         (düşük yoğunluklu PE)
LLDPE       (lineer bağlı düşük yoğunluklu PE)
VLDPE      (çok düşük yoğunluklu PE)